ZORLU HAVA VE YOL KOŞULLARINDA MOTOSİKLET KULLANIMI

Radyo Trafik’te yayınlanan “Motosikletli Yaşam” programına katılan TMF (Türkiye Motosiklet Federasyonu) lisanslı ADARAT (Advanced Driving and Riding Academy Türkiye) motosiklet eğitmeni Zeynep Barutçu zorlu hava ve yol koşullarında motosiklet kullanımını anlattı.

<ZORLU HAVA VE YOL KOŞULLARINDA MOTOSİKLET KULLANIMI

Radyo Trafik programcısı Uğur Dursun’un sorularını yanıtlayan Barutçu, kar ve yağmurlu hava koşullarında motosiklet kullanımından, panik halinde yapılması ve yapılmaması gerekenlere dair önemli bilgiler verdi.

YOL TUTUŞU VE LASTİĞİN ÖNEMİ 

Motosiklet Eğitmeni Zeynep Barutçu öncelikle lastiğin önemine vurgu yaptı. Motosiklet lastiklerinin otomobil lastiklerine göre tutuş yerinin daha az olduğuna dikkati çeken Barutçu, lastik basınç ayarlarının öneminden bahsederek; “Lastiğin en önemli aşaması zaten hava basıncının fabrika ayarlarında olması. Bir takım doğru bilinen yanlışlar da var. Kış geldiğinde biraz lastikleri söndürelim daha iyi tutsun veya yaz olduğunda yine ayarını değiştirelim. Bu bütün araçlar için geçerli. Fabrika çıkışı neyse… Bu araçların bazı yerlerinde yazar, lütfen o şekilde doğru hava basıncının fabrika çıkış baremi neyse o şekilde basılması gerekiyor. Çünkü tutuş ile lastiğin birbirinden ayrılması mümkün değil. Çeşitli zemin, hava ve yol koşullarında en öneli bahsedeceğimiz şey lastik oluyor. Her sürüş öncesinde mutlaka kontrol ediyoruz. Ve bunu ısınmadan, fabrika ayarları neyse bu havayı doğru bir şekilde vermemiz gerekiyor.” dedi.

MOTOSİKLETTE KIŞ YA DA YAZ LASTİĞİ AYRIMI VAR MI? 

Soğuk havalarda otomobil vb. araçlar için kış lastiği yol güvenliği açısından önemli bir yer tutuyor. Ticari araçlar için de yılın belirli bir döneminde kış lastiği kullanımı zorunlu. Peki, motosikletlerde kış ya da yaz lastiği ayrımı var mı?

Motosiklet Eğitmeni Zeynep Barutçu konu hakkında şu bilgileri aktardı;

“Motosiklette kar lastiğinden bahsedebilir. Bu da lastiğin üzerinde çivilerin olduğu bir lastiktir. Yerel bir gururumuz olan yurt dışına ihracat yapan bir marka var Türkiye’de. Kış lastiği olarak da denenmiş, çok memnun kalınmış bir marka. Üzerinde çivili olan kar lastiği, kar yağdığı zaman kullanılabilir. Kaygan zemin için normalde kullandığımız lastikler zaten çeşitli hava koşullarına göre kış için de (kar için olmamak ile beraber) üretilmiştir. Yeter ki lastiğiniz bakımlı olsun.”  

“KÖTÜ HAVA YOKTUR KÖTÜ EKİPMAN VARDIR” 

TMF lisanslı ADARAT eğitmeni Zeynep Barutçu, motosiklet kullanımının mevsimi olmadığını da vurguladı. Ancak mesleki olarak sürekli motosiklet kullananlar dışında sosyal kullanıcı olarak adlandırdığı iyi vakit geçirmek için motosiklete binenlere ise 7 derece ve altındaki hava sıcaklığında motosiklet kullanımını tavsiye etmediğini belirtti.

Hava koşullarına göre motosiklet ekipman kullanımının da önemine dikkati çeken Barutçu şöyle devam etti:

“Sosyal kullanıcıların ortalama 7 derecenin altında motosiklet kullanmaları çok keyifli olmayacaktır. Çünkü motosikletteyken eğer 7 derece gösteriyorsa bile aslında biz onu birkaç derece daha düşük hissediyoruz. Bunun için de tabi alınabilecek önlemler var. Çeşitli motosikletlerde elcik ısıtma dediğimiz, elin de ısısı çok önemli… Eğer elinizin ısısı daha düşebiliyorsa vücudunuz daha da soğuk oluyor. Çünkü kan dolaşımı sebebi ile ellerin ve ayakların ısısı tüm bedeninizi etkiliyor. Biz, ‘Kötü hava yoktur kötü ekipman vardır.’ deriz. Su geçirmeyen bir kumaş türü tercih edilmesi gerekiyor. Bilinçli ve eğitimli bir motosiklet sürücüsü her zaman çantasında ya da topcase’inde yağmurlukla dolaşır. Bu yaz, kış, ‘Bahar geldi aman hava şimdi çok güzel!’ diye bir şey yok. Bir motosiklet sürücüsün yağmurluğu her zaman yanında olmalıdır.” 

KASK VİZÖRÜNDE OLUŞAN BUĞUNUN SÜRÜŞE ETKİSİ&n