Yılmaz; “Derinleşen ekonomik krizde kadınların yükü daha da arttı.”

 

Yılmaz; “Derinleşen ekonomik krizde kadınların yükü daha da arttı.”

 

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Av. Damla Yılmaz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği basın açıklamasında, bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik krizden kadınların yükünü daha da arttırdığını söyledi.

<Yılmaz; “Derinleşen ekonomik krizde kadınların yükü daha da arttı.”

 

Gedavat parkında yapılan basın açıklamasına, CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, il ve ilçe kadın kolları üyeleri de katıldı.

 

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Av. Damla Yılmaz 8 Mart’ın kadınlar için hak mücadelesi günü olduğunu belirterek, “Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur. Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır.  Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı. İktidar temsilcileri kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor.  Diğer yanda Kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir” dedi.

 

Kadınların çoğu düşük ücretle çalıştırılıyor

 

Kadınların çoğunun düşük ücretle çalıştırıldığına dikkat çeken Damla Yılmaz, “ İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.  Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.  Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun” şeklinde konuştu.

 

Basın açıklamasına Eğitim-Sen Konya şubesi katılarak destek verdi.