TEVİTÖL “Meslek Atölyeleri’21” Online Olarak Gerçekleşti

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi; bu yıl 4.’sünü düzenlediği TEVİTÖL Meslek Atölyeleri’ni dijital ortamda gerçekleştirdi. “TEVİTÖL Kariyer ve Gelişim” Kulübü öğrencileri tarafından organize edilen "Meslek Atölyeleri’21" etkinliği aralarında mezun bursiyerlerin de bulunduğu 36 konuşmacı ve 61 atölye ile tamamlandı.

< TEVİTÖL “Meslek Atölyeleri’21” Online Olarak Gerçekleşti

TEVİTÖL Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü liderliğinde, TEVİTÖL Gelişim ve Kariyer Kulübü öğrenci ekibi tarafından organize edilen ve pandemi nedeniyle bu yıl dijital olarak gerçekleştirilen “Meslek Atölyeleri’21” 3 Mart Çarşamba günü gerçekleşti. Bu yılki açılış konuşmasını, oyuncu ve sunucu Pınar Altuğ’un yaptığı Meslek Atölyeleri’21’e, online topluluk platformu Zoom üzerinden katılım sağlandı ve atölyelerde aralarında mezun bursiyerlerin de olduğu alanında uzman, farklı meslek gruplarından 36 farklı konuşmacı yer aldı. 

 

Felsefeden mühendisliğe, gastronomiden yapay zekâya varan birçok disiplin ve meslek sahası kapsamında düzenlenen 61 atölye ile öğrenciler; eğilim ve ilgi gösterdikleri alanlar hakkında hem bilgi sahibi olma hem de meslek seçimlerine yönelik değerlendirme yapma fırsatı buldu.

 

Geçtiğimiz yıllarda Mert Fırat, Emin Çapa ve Varol Yaşaroğlu'nun açılış konuşmacılığını üstlendiği etkinliğin açılış konuşmacısı bu yıl Pınar Altuğ oldu. Pınar Altuğ; kendi meslek seçimi sürecini öğrencilerle paylaşırken onlara eğitimin önemi hakkında tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerin gelecek hayallerine ve ideallerine yön verebilmesi adına düzenlenen atölyelerde; Türk Eğitim Vakfı’nın mezun bursiyerleden Nörölog Mustafa Seçkin, Tiyatro Yönetmeni Merve Taşkan, Girişimci Umutcan Duman, Turkcell Kurumsal Pazarlama Müdürü Demet Penpecioğlu gibi isimler öğrencilere, kendi profesyonel meslek yaşamından örnekler ve kişisel donanımın önemi hakkında tavsiyeler verdi. 

 

Okul Müdürü Mustafa Aydos’un da konuşma yaptığı atölyeye katılan 200’ün üzerindeki öğrenci, TEVİTÖL aracılığıyla; kariyer yolculuklarının başında,  akademik potansiyellerini değerlendirme şansına sahip oldu.

 

 

TEVİTÖL Hakkında:

Yatılı ve karma olarak eğitim veren TEVİTÖL, 1993 yılında merhume İnanç Türkeş’in anısını yaşatmak için İnanç Türkeş’in eşi merhum Sezai Türkeş tarafından kurulmuş, ilk mezunlarını 2000 yılında vermiştir. 2001 yılında Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından devralınarak Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adını alan okulda, Türkiye’nin dört bir yanından gelen üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrenciler bir arada yaşayıp eğitim görmektedir.

 

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Türk Eğitim Vakfı’nın en önemli hedefi, insan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirmek, en önemli yaklaşımı ise insanlarımızın, çağdaş Türkiye idealine ulaşabilmesi ve insanlığın gelişmesine katkı amacıyla olanaklarını yöneltecekleri ortamların hazırlanmasıdır. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. İki bini yeni öğrenci olmak üzere her yıl yedi bin öğrenciye burs sağlayan Türk Eğitim Vakfı, bu zamana kadar açtığı eğitim kurumları, öğrenci yurtları, toplum merkezi, çıraklık eğitim merkezi ve k&uu