ONAYSIZ GÖNDERİLEN HER İLETİ İÇİN CEZAİ YAPTIRIM OLACAK!

Tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti onaylarını yönetebildikleri İleti Yönetim Sistemi (İYS), SMS ve e-posta gibi iletiler göndermeye devam eden şirketler için son tarihi açıkladı. 31 Mayıs 2021 tarihinden sonra gerekli onayları sisteme yüklemeyen işletmelere cezai işlem uygulanabileceğini aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kurumları gerekli yükümlülükleri tamamlaması gerektiği konusunda uyarıyor.

<ONAYSIZ GÖNDERİLEN HER İLETİ İÇİN CEZAİ YAPTIRIM OLACAK!

Tüm hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, vatandaşların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyan İYS sistemi yönetmeliğine göre, 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcının, gerekli izinleri en geç 31 Mayıs 2021 tarihine kadar sisteme yüklemesi gerekiyor. Yönetmelik gereğince belirtilen tarihlere uygun olarak sisteme aktarılmayan onayların geçersiz olacağını aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, “İlgili düzenlemeler uyarınca İYS’ye yüklenen geçmiş tarihli bir izni ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıda olacaktır. Geçmiş tarihli izinler bakımından bir alıcının “Ben size hiç izin vermemiştim ki.” demesi durumunda hizmet sağlayıcı böyle bir iznin verildiğini ispatlamak durumundadır.” ifadelerinde bulunurken işletmelerin herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için ilgili prosedürleri doğru tamamlaması gerektiğini vurguluyor.

 

Vatandaşlar Kendi Onaylarını Yönetebiliyor

 

1 Ocak 2021 itibariyle vatandaşların kullanımına açılan İYS sisteminde onaylarını takip etmek isteyen vatandaşlar, https://iys.org.tr/ adresinde yer alan ‘Vatandaş Girişi’ butonu ile sisteme giriş yapabiliyor. Vatandaşlar, sisteme giriş yaptıktan sonra telefon numarası veya e-posta adresi bilgisi ile hangi hizmet sağlayıcılara ticari elektronik ileti gönderimi için onay verilmiş olduğunu kontrol edebilirken, sistem üzerinden mesaj ve arama izni için ayrı ayrı onay verebiliyor, daha önceden verilen onayları ise reddedebiliyor. Bakanlık tarafından şirketlerin onay yüklemesi için belirlenen son tarihin 31 Mayıs 2021 olduğunu, onayların vatandaş tarafından kontrol edilme son tarihinin ise 15 Temmuz 2021 olarak belirlendiğini hatırlatan Serap Günal, “Bu süre zarfında alıcılar kontrollerini yapmalı ve arama/mesaj almak istemedikleri hizmet sağlayıcılar var ise “çıkış haklarını” kullanmalı, ret bildirimi yapmalıdır. Aksi takdirde bu tarihten itibaren haklarında ret bildirimi yapılmamış hizmet sağlayıcılar, geçiş süreci sonrasında bakanlık tarafından onaylı kabul edilecektir. Ancak bu durum, tarihi kaçıran alıcıların onaylarını geri alamayacağı olarak anlaşılmamalıdır. Alıcıların her zaman ret bildiriminde bulunma, izinlerini yönetme hakları bulunmaktadır.” sözlerini ekledi.

 

Şirketler Cezai Yaptırımla Karşılaşabilir

 

&ldq