Çizgi film mi izletmeli, hikaye kitabı mı okumalı?

Çocuğun  gelişiminde çocukla beraber zaman geçirmenin önemine işaret eden uzmanlar, seçilecek etkinliğin türü konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Çizgi film izleme ve sosyal medyada zaman geçirme sürelerinin sınırlandırılmasını tavsiye eden uzmanlar, çocuğun hayal dünyasını geliştirmek için ona kitap okumanın daha yararlı olacağını belirtiyor.

< Çizgi film mi izletmeli, hikaye kitabı mı okumalı?

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara çizgi film izletme ve kitap okuma tercihleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

 

Uzun süre ekran karşısında kalmaları sakıncalı

 

Çocukların sadece çizgi film izlemesini değil, tablet, televizyon veya sosyal medya kullanımlarını sınırlamanın da oldukça önemli olduğunu belirten Seda Aydoğdu, “Çizgi filmlerin bazılarının içerikleri her ne kadar eğitici ve öğretici çerçeveler içerisinde hazırlansa da çocuğun uzun süre boyunca ekran karşısında hareketsiz kalmasına sebep oldukları için oldukça sakıncalı görülmektedir” dedi.

 

Birçok çizgi film şiddet eğilimini artırıyor

 

Çizgi filmlerin çocukların yaratıcılığını, hayal dünyasını geliştirmek ve pekiştirmek amacıyla yayınlandığını ifade eden Seda Aydoğdu,  “Çeşitli davranış becerilerini rol model olarak, şarkılar ve oyunlar içerisinde kazandırmayı hedeflemektedir fakat çocuklarımız içerisinde bulundukları bilişsel düzeye göre yorum yapıp anlam çıkarabilmektedir. İzlediklerini gerçek sanabilmekte ve uygulamaya çalıştıkları zamanda maalesef istenmeyen sonuçların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Birçok çizgi film karakterinin anlaşılmaz davranışları olduğunu ve bunu izleyen çocuklarda şiddet eğiliminin daha fazla ortaya çıktığını yapılan araştırmaların sonucunda görebiliyoruz” dedi.

 

Kitap okumak çocuğun hayal dünyasını geliştirir

 

Çocuğa kitap okumanın beraber yapılacak keyifli bir aktivite olduğunu ifade eden Seda Aydoğdu, kitap okumanın çocuğun yeni kelimeler öğrenmesini, aktif dinleyebilmesini ve dikkatini odaklayıp okuma becerisini geliştirdiğini vurguladı. Seda Aydoğdu, şunları söyledi: “Kitap okumak çocuğun hayal dünyasını geliştirirken, merak etme ve daha çok araştırma isteğini, yeni bir şeyler öğrenme arzusunu pekiştirir. Zaman içerisinde de öğrendiği bilgileri sorgulayabilme becerisi geliştirir.” 

 

Çizgi film ve sosyal medya sınırlandırılmalı

 

Tüm bu kazanımlar göz önüne alındığında kitap okumanın faydalarının çok daha fazla olduğunu görülebileceğini ifade eden Seda Aydoğdu, bu sebeplerden dolayı, çocukların kontrollü bir şekilde ve sınırlı zaman dilimleri içerisinde çizgi film ve sosyal medyada zaman ge&c