BULUT BİLİŞİM PAZARI 800 MİLYAR DOLARI AŞACAK!

Sektörler arasında artan dijital dönüşüm ve büyük veri tüketimindeki artış, bulut bilişim pazarının payını gittikçe artırıyor. 400 milyar dolara yakın bir pazar payına sahip olan bulut bilişimin 2025’e kadar 2 kat daha büyüyeceğini aktaran Teletek Genel Müdürü İlyas Turgut, şirketlerin %96’sının en az bir bulut bilişim hizmeti aldığı sektördeki trendleri sıralıyor.

<BULUT BİLİŞİM PAZARI 800 MİLYAR DOLARI AŞACAK!

Kenarından kıyısından artık tüm şirketlerin içerisinde olduğu dijital dünyada, bulut bilişimin ve hizmetlerinin büyümesi durdurulamıyor. 2020’ye damgasını vurarak çoğu şirketin iş yapış modelini tamamen değiştiren COVID-19 ile birlikte kullanımı ve önemi daha da artan bulut bilişimin 2025 yılına kadar 800 milyar doları aşan bir pazara sahip olacağı tahmin ediliyor. %100 yerli sermaye ve 7/24 mühendis desteği ile şirketlerin ihtiyaç duyduğu bilişim altyapısını yüksek standart kriterleri gözeterek sağlayan Teletek Genel Müdürü İlyas Turgut, 2021 ve sonrasında bulut bilişimde şirketleri ilgilendirecek 4 öngörüyü paylaşıyor.

 

Şirketlerin %96’sı Bulutta

 

Dijital eğilimlere adapte olmaya çalışan birçok şirketin bulut hizmetlerinden uzak durması mümkün değil. İş süreçlerinin büyük çoğunluğunu pandemi dönemi ile birlikte bulut sistemlerine taşıyan şirketlerin %96’sı, en az 1 bulut hizmetinden yararlanıyor. Öyle ki yapılan son pazar araştırmaları 300 ile 400 milyar dolar arası pazar payına ulaşan bulut bilişimin, 2025 yılına kadar da 2 katı hacme ulaşacağını öngörüyor. Gittikçe yaygınlaşan ve şirketleri büyük maliyetlerden kurtararak önemli operasyonel kolaylıklar sağlayan bulut bilişim hizmetlerinin gerekliliğine dikkat çeken İlyas Turgut, gelecek yıllarda şirketleri ve sektörü etkileyecek bulut bilişimdeki gerçekleşmesi beklenen 4 tahmini açıklıyor.

 

1. İş yüklerinin %94’ü bulut hizmetlerinden kontrol edilecek. Koronavirüs salgını sırasında dünya ekonomisini, dünya çapındaki tedarik zincirlerini ve uzak iş güçlerini destekleyen bulut bilişim, 2021'de artan ölçeklenebilirlik, iş sürekliliği ve maliyet verimliliği arayan şirketler için temel bir hedef olmaya devam edecek. Cisco'nun araştırmasına göre, dünya çapındaki iş yüklerinin %94'ü dünyanın önde gelen bulut veri merkezleri tarafından kontrol edilecek.

 

2. Hibrit bulut biliş