Bu önlemler ev kazalarından koruyabilir

Ev kazalarında her yıl yaklaşık 20 bin ölümün gerçekleştiğini belirten uzmanlar, en sık 6 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerde gözlendiğine dikkat çekiyor. En sık görülen ev kazalarının düşme, kesici - delici alet yaralanmaları olduğunu belirten uzmanlar, merdivenin kenarında mutlaka korkuluk olmasını, merdivenlerde ve yerlerde oyuncak ve terlik gibi cisimler bırakılmamasını, küvet ya da duş zemininin kaymayı önleyecek materyaller ile kaplanmasını, banyo zemininin kuru ve temiz olmasını, küvet ya da duşun hemen yanında kaymayan banyo paspası olması gerektiğini belirtiyor.

<Bu önlemler ev kazalarından koruyabilir

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hüseyin Alp Baturalp, ev kazaları ve bunların önlenmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

Kazayı “istem dışı veya umulmayan bir olay dolayısıyla bir kimsenin, bir nesnenin veya bir aracın zarara uğraması” olarak tanımlayan Dr. Hüseyin Alp Baturalp, “Ev kazaları evde, bahçede, havuzda veya huzurevi ve yurt gibi yaşam alanlarında olabilir” dedi.

 

En çok çocuklar ve ileri yaştakiler ev kazası geçiriyor

 

Ev kazalarından her yıl yaklaşık 20 bin ölüm gerçekleştiğini belirten Dr. Hüseyin Alp Baturalp, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre ev kazaları görülme sıklığı % 25’tir. En sık 6 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerde gözlenir. Kazaların üçte birinde kurban 10 yaş altı çocuklar. Bu kazaların yaklaşık %80’inde en azından ezik, incinme, kesik veya laserasyon dediğimiz ciltte yüzülmeler görülebiliyor” diye konuştu.

 

En sık görülen kaza tiplerine de değinen Dr. Hüseyin Alp Baturalp, “Düşmeler, kesici /delici alet yaralanmaları, ev mobilyalarına çarpma/mobilyaların üzerine düşmesi, termal yaralanmalar, zehirlenmeler, boğulmalar/aspirasyonlar en sık görülen kaza tipleridir” diye konuştu.

 

Dr. Hüseyin Alp Baturalp, en sık görülme yerlerinin ise evin herhangi bir odası, mutfak, ev girişi, bahçe, salon, merdiven, yatak odası ve banyo şeklinde sıralayarak “En sık ölüm nedenleri düşmeler, zehirlenmeler, termal yanıklar, aspirasyon ve boğulma olarak sıralanır” diye konuştu.

 

Ev kazalarından korunmak için bu tavsiyelere kulak verin

 

Dr. Hüseyin Alp Baturalp, ev kazalarından korunmayla ilgili tavsiyelerini de şöyle sıraladı:

 

Merdivenin kenarında mutlaka korkuluk olmalı.Merdiven başında ve sonunda ışıklandırma ve elektrik düğmesi olmalı.Küçük halı ve kilimler yere sabitlenmeli.Yatak odasında hemen yatak başında elektrik düğmesi/gece lambası olmalı .Merdivenlerde ve yerlerde oyuncak ve terlik gibi cisimler bırakılmamalı.Merdiven başlarında kapılar olmalı.Pencerelerde güvenlik kilitleri bulunmalı.Pencere ya da mutfak tezgahı yakınında mobilya bulundurulmamalı.Mobilyaların keskin köşeleri için tertibat alınmalı. Banyoda tutamaklar olmalı.Küvet/ duş zemini kaymayı önleyecek materyaller ile kaplanmalı.Banyo zemini kuru ve temiz olmalı.Küvet/duşun hemen yanında kaymayan banyo paspası olmalı.

 

Yangına karşı önlem için 

 

Yangın alarmlarının evin her katında bulunması gerektiğini kaydeden Dr. Hüseyin Alp Baturalp, “Her yatak odasının içinde ya da yakınında olmalı. Aylık olarak kontrol edilmeli. Bataryaları en az yılda bir değiştirilmeli” diye konuştu.

 

Mutfakta meydana gelebilecek kazalara da dikkat çeken Dr. Hüseyin Alp Baturalp, “Yemek yaparken mutfaktan ayrılmamalı. Tutuşabilecek cisimler soba/ısıtıcı/ ocaktan uzakta bulundurulmalı. Kibrit ve çakmak çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalı” diye konuştu.