Ankara’da Çevre, Doğa ve Hayvanlara Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Çalıştayı’nda Ortak Akıl Çözümü

Ankara’da düzenlenen Çevre, Doğa ve Hayvanlara Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Çalıştayında HAYDİ uygulaması üzerinden alınan ihbarlarla, suçun büyük ölçüde önlenmesine dikkat çekilerek ortak akılla daha kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirilmesi kararı alındı.Mücadele Ortak Akılla Sürdürülecek

<Ankara’da Çevre, Doğa ve Hayvanlara Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Çalıştayı’nda Ortak Akıl Çözümü

Çevre, doğa ve hayvanlara karşı suçlarla etkin mücadele edilmesine yönelik düzenlenen çalıştay, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu temsilcisi, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve 7 İl Emniyet Müdürlüğünden Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerinin  katılımıyla düzenlendi. 

Ortak Akılla Daha Kapsamlı Bir Çalıştay Daha Düzenlenecek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplamda 19 temsilciyle düzenlenen çalıştayda, hayvanlara karşı işlenen suçlar ile bu suçlarla daha etkin ve verimli mücadele edebilmek, suçları azaltabilmek ve işlenmeden önleyebilmek için ortak akıl başlıkları ele alındı. İlerleyen süreçte daha kapsamlı bir çalıştay yapılması da kararlaştırıldı. 

2.001 Personel Görev Yapıyor

İçişleri Bakanlığınca 81 ilde çevre ve hayvanlara karşı işlenen suçlara müdahale için oluşturulan “Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma” birimilerinde görev yapan toplam 2.001 personel görev yapıyor. Vetenerlik Fakültesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında görevli uzmanlarca, bu birimlerde görevli olanlara hayvan sağlığı ve ilk yardım, hayvan psikolojisi ve hayvan davranışları, hayvanlara yaklaşım ve iletişim, teçhizat kullanım şekilleri, olaylara müdahale ve yapılacak işlemler ile çevre ve doğanın korunması konularına yönelik “Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu” düzenlendi.  

Bun kurslarda, HAYDİ uygulaması üzerinden gelen çevre, doğa ve hayvan hakkı ihlalleri konusunda ihbarlarda personelin daha bilinçli olması hedeflendi. 

HAYDİ Mobil Uygulaması 107 Bin 300 İndirmeye Ulaştı 

Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması üzerinden gelen 10 bin 125 ihbar değerlendirildiğinde 6 bin 623’ün asıllı olduğu tespit edildi. Vatandaşlar, Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirdikleri uygulamaya T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak giriş yapabiliyor. Giriş yaptıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesiyle uygulama etkin hale getiriliyor.

HAYDİ’ye Fotoğraflı İhbar Özelliği De Tanımlandı 

HAYDİ mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanlara yönelik şiddet, işkence, eziyet, zarar verme, aç bırakma gibi eylemlerle yönelik fotoğraflı ihbar yapılabilme özelliği getirildi.

89 Adet Hizmet Aracının Teslimi Yapıldı

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde oluşturulan taslak kapsamında ise, 89 adet hizmet aracının iç ve dış dizayn çalışmaları tamamlanarak Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Birimine gönderildi. Görevde kullanılacak teçhizatlardan koruma eldiveni, yakalama ağı ve yakalama sopası ile personelin görevde giyeceği kıyafetler dağıtıldı.