ALİ BABACAN: ‘İktidar, başarısızlığını insanlarımızın milli ve dini duygularını istismar ederek kapatmaya çalışıyor’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DW Türkçe’de Nevşin Mengü’nün konuğu olarak gündemi değerlendirdi. Babacan şu ifadeleri kullandı:

<ALİ BABACAN: ‘İktidar, başarısızlığını insanlarımızın milli ve dini duygularını istismar ederek kapatmaya çalışıyor’

“DEVA Partisi başarılı olursa, Türkiye başarılı olacak”

“Televizyon kanalları, gazeteler bize açık olsa çok daha geniş toplum kesimleri bizi daha çabuk tanıyacak ve desteğimiz daha da artacak. Bunlar bizim için mazeret değil. Bazı kesimlere daha erken ulaştık, bazı kesimlere ulaşmamız zaman alacak. Bunlar bizi asla yıldırmayacak. Sonuna kadar mücadele etmek zorundayız. DEVA Partisi başarılı olursa, Türkiye başarılı olacak.

 

“Yanlış zihniyet güçler ayrımına ve yargı bağımsızlığına inanmıyor”

“Türkiye’yi yanlış bir zihniyet yönetiyor. Sistem ne olursa olsun güçler ayrımına ve yargı bağımsızlığına inanmıyor. Siz böyle bir zihniyetle başkanlık sistemini konuşsanız ne, parlamenter sistemi konuşsanız ne? 

 

“Aciliyet sistem değişikliğidir”

“Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir. Yani anayasanın yasama, yürütme ve yargıyla ilgili bazı maddelerinin parlamenter sistemin getirilmesi için değiştirilmesidir. Meclis İç Tüzüğü’nün, Siyasi Partiler Kanunu’nun ve seçimle ilgili yasalarının değiştirilmesidir.

 

“Rövanşist bir tutumumuz olmaz”

“Bizim asla rövanşist bir tutumumuz olmaz çünkü bir yanlış bir başka yanlışla düzeltilmez. Biz çivi çiviyi söker demiyoruz. Devlet, her türlü hukuksuzluğa karşı her zaman hukuk ve kurallar içerisinde hareket etmelidir.

 

“İktidar başarısız olunca milli ve dini duygularını istismar etti”