16 yıl aradan sonra yeniden anne olmak istedi; hayatının şokunu yaşadı

İstanbul’da yaşayan Yasemin ve Özcan Demir çifti, ilk çocuklarını 16 yıl önce doğal yollarla kucaklarına aldı. İkinci kez çocuk sahibi olmak isteyen çift, gebelik gerçekleşmeyince şaşkına döndü. Yıllar sonra tüp bebek merkezinin kapısını çalan aile, uygulanan tüp bebek tedavisi sonrası yeniden anne baba olmanın heyecanını yaşadı. İlerleyen yaşları nedeniyle doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftin tedavisini gerçekleştiren Prof. Dr. Erkut Attar ise, “Normal yollarla gebe kalan bir kadın, daha sonraki süreçte birçok farklı nedenden dolayı çocuk sahibi olamayabiliyor. Bu nedenle zaman kaybetmemek lazım” uyarısında bulundu.

<16 yıl aradan sonra yeniden anne olmak istedi; hayatının şokunu yaşadı

İstanbul’da yaşayan Yasemin ve Özcan Demir çifti, 2005 yılında doğal yollarla ilk çocuklarını kucaklarına aldı. 10 yıl ikinci çocuk düşünmeyen çift, yeniden anne baba olmak istediğinde ise, bu istekleri gerçekleşmedi. 5 yılı aşkın süredir doktor doktor gezen ve birçok tedavi uygulanan çift, çareyi tüp bebek tedavisinde buldu. Aile, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tüp Bebek Merkezi’nde uygulanan tedavi ile 3 ay içinde yeniden anne baba olmanın heyecanını yaşadı. Şu an 8 aylık hamile olan ve doğum için gün sayan 41 yaşındaki Yasemin Demir, “Bir daha çocuğum olmayacak mı diye çok korktum ama vazgeçmedim” dedi. 43 yaşındaki baba Özcan Demir ise, “16 yıldır olan çocuk hasretimiz son buldu. Çok sevinçliyim, mutluyum. Bu süreçte ikimiz de birbirimizi hiç suçlamadık” ifadelerini kullandı. Çiftin tedavisini gerçekleştiren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar da, “Çiftimize tüp bebek yapmamızın nedeni, uzun ara verilmesi. ‘Birinci çocuğu rahat doğurdum, ikinci çocuk için kolaylıkla gebe kalırım’ diye düşünüp, zaman kaybetmemek lazım. Özellikle 40 yaşın üzerine ulaşıldığında mutlaka bir yardım alınması gerekir” diye konuştu. 

ÖNCE BEN İSTEMEDİM, SONRA DA OLMADI

Ilgın Ecre ismini verecekleri ikinci bebekleri için gün sayan anne Yasemin Demir, “24 yaşındayken ilk kızım oldu. Ve onun daha rahat büyümesi için tek çocuk olmasını istedik. Yaş ilerledikçe ikinci çocuğa karar verdik. Ancak istediğim zaman da olmadı. 5 yıla yakın farklı tedaviler gördük” dedi.

İKİNCİ ÇOCUĞUMUN OLMAMASI HAYAL KIRIKLIĞIYDI

Farklı birçok merkezde aşılama ve ilaç tedavileri denendiğini, doktorların ‘sorun yok’ demesine rağmen bir türlü anne olamadığını söyleyen Demir, “Hepimiz için oldukça sıkıntılı bir dönemdi. Bir daha hiç çocuğum olmayacak diye düşünmeye başlamıştım, tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşıyordum. Bu nedenle şu an hamile olmam benim için bir hayalin gerçekleşmesi” ifadelerini kullandı.

ÜMİTSİZLİĞE KAPILDIM AMA VAZGEÇMEDİM

İlk tüp bebek tedavilerinin düşükle sonuçlandığını ve ikinci denemede başarılı olduklarını dile getiren Demir, “Şu an 8 aylık hamileyim. Doğum çok yakın ve bütün aile heyecanla ailemizin yeni üyesini bekliyoruz. Tüp bebek denememiz düşük yaşadığım için ‘sürekli tutup, düşecek’ diye düşündüm. Bu da beni çok ümitsizleştirdi ama asla vazgeçmedim. Bu yüzden bebek isteyen aileler asla vazgeçmesin. Bu süreçte en büyük destekçilerim elbette eşim ve kızım oldu. Ama ne olursa olsun başınızı yastığa koyduğunuz zaman yalnız kalıyorsunuz. ‘Vazgeçsem mi? olmayacak mı?’ diye düşünüyorsunuz. Ne olursa olsun vazgeçmemek lazım” dedi.

İlk çocuğunu 24 yaşında kucağına aldığını ve kendisinin de o zamanlar çocuk olduğunu söyleyen Demir, “İkinci bir heyecanı yaşayacağız. Çok güzel hayallerim var. Biz de o zaman gençtik, şimdi daha farklı olacakmış gibi hissediyorum” ifadelerini kullandı. 

YENİDEN BABA OLMAK İÇİN GÜN SAYIYORUM

43 yaşındaki baba Özcan Demir ise, 16 yıl sonra tekrar baba olmanın heyecanını yaşadığını söyleyerek, “Tedavi olabilmek için gittiğimiz yerlerde hep olumlu şeyler duyuyorduk ama tam sonucu alamıyorduk. Artık umudumuz kırılmıştı ki hekimimiz Erkut Bey ile tanıştık. Bize ‘umudunuzu kırmayın, her şey yolunda ve yeniden çocuğunuz olacak’ dedi. O gün eve sevinçle döndük. Zor bir süreçti ama ikimiz de birbirimizi hiç suçlamad